Małe czarne oczka.
Najmłodsza samiczka.
Słodka minka.
Nieodparta pokusa zbadania obiektywu.
“ Czasami ma się wrażenie, że zwierzęta, zwłaszcza młode, są jakby naukowcami, którzy nie spoczną, póki nie zbadają tego, co ich interesuje.  ”

Zachowanie

Czy lemingi gryzą?

Generalnie można powiedzieć, że lemingi nie gryzą, ale... Kiedy przynosimy do domu nowe lemingi należy je "oswoić". My zalecamy, aby przez pierwsze dwa dni im nie przeszkadzać. Zmiana miejsca jest dla nich wystaraczjacym stresem. Trzeciego dnia, podczas aktywności zwierzaków należy włożyć rękę do akwarium i poczekać chwilkę. Lemingi same zainteresują się naszą dłonią. Podejdą, obwąchają i zapewne na początku uszczypną z ciekawości (nie jest to ugryzienie do krwi!), po czym mniej strachliwe osobniki wejdą i od razu będą próbowały udać się jak najwyżej :) Lemingi na rękach zachowują się dość dziwnie. Często wyglądają poza obszar ręki po czym się cofają. Tutaj najbardziej trzeba uważać, ponieważ potrafią się tak cofnąć, że kończy im sie ręka z drugiej strony. Dlatego najbezpieczniej jest trzymać leminga na nie dużej wysokości, nad akwarium, tak aby w razie upadku nic mu się nie stało. Nie zalecamy również brania na rękę jednocześnie wiecej nież jednego leminga, bynajmniej podczas oswajania. Czwartego dnia możemy czynność powturzyć dwukrotnie, piątego trzykrotnie, a szóstego można liczyć na to że już nie będą nas skrobały. W naszym przypadku pierwsza samiczka nie ugryzła nas ani razu, druga przestała czwartego dnia, a samczyk po tygodniu.


Podsumowując, istnieje wyłącznie jedna zasada: "brak zasad". Co leming to inny charakter.


Chwytanie za kark

Często można zaobserwować, że jedna samica chwyta inna za kark zębami i usiłuje z mniejszym lub wiekszym skutkiem przenieść ją w inne miejsce. Nie jest to instynkt macierzyński. Lemingi w ten sposób okreslają swoją hierarchię w stadzie.