Małe czarne oczka.
Najmłodsza samiczka.
Słodka minka.
Nieodparta pokusa zbadania obiektywu.
“ Czasami ma się wrażenie, że zwierzęta, zwłaszcza młode, są jakby naukowcami, którzy nie spoczną, póki nie zbadają tego, co ich interesuje.  ”

Potomstwo

Zanim zdecydujemy się rozmnożyć swoje pociechy, należy bardzo dobrze to przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw:

  1.  Zapłodnienie Należy pamiętać, że samiczka między jedną ciążą a druga powninna mieć przynajmniej 60 dni odpoczynku. W przeciwnym wypadku skraca się jej życie i naraża się młode na zagryzienie w przypadku, gdy samica nie będzie w stanie wykarmić młodych.

Należy również pamiętać, aby nie dopuszczać samca spokrewnionego z samicą. Istnieje wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo wad genetycznych u młodych.

  2.  Ciąża
Ciąża trawa ok. 20 dni. Brzuch samiczki rośnie wyraźnie dopiero na kilka dni przed porodem. Wtedy to, powinno się oddzielić ją od pozostałych lemingów i zapewnić jej spokój. Samica powinna zostać przeniesiona najpóźniej na dwa dni przed porodem.

  3.  Gniazdo
Samica buduje gniazdo, w którym urodzi a później wychowa młode. Nie należy go niszczyć ani wkładać do niego rąk - szczególnie po porodzie. Pod żadnym pozorem nie należy zaglądać i szukać młodych. Kiedy samica wyczuje zagrożenie, inny zapach lub zbytnio się wystraszy może zagryźć młode.

  4.  Poród
Najszybszym sposobem na sprawdzenie czy młode przyszły już na świat jest obserwacja samiczki. Po porodzie jest wyraźnie chudsza.

  5.  Pokarm
Należy pamiętać, że podczas ciąży i karmienia samiczka powinna przyjmować nieco wieksze ilości białka. Szczegóły w dziale odżywianie.

  6.  Rozwój młodych
  -  2 dnia zaczyna się pigmentacja skury młodych
  -  3 dnia zaczynają rosnąć (powoli) włosy
  -  6 dnia młode otwierają uszy
  - 10-13 dzień młode otwierają oczy, powoli opuszczają gniazdo, zaczynają przyjmować stały pokarm i załatwiać się bez pomocy mamy
  -  21 dni dzieci są całkowicie niezależne i nie są już karmione

  7.  Rozdzielenie
Po 28 dniach należy oddzielić młode samce od samiczek, i ani jeden dzień późńiej! W przeciwnym wypadku może dojść do ciąży spokrewnionych ze sobą lemingów.