Małe czarne oczka.
Najmłodsza samiczka.
Słodka minka.
Nieodparta pokusa zbadania obiektywu.
“ Czasami ma się wrażenie, że zwierzęta, zwłaszcza młode, są jakby naukowcami, którzy nie spoczną, póki nie zbadają tego, co ich interesuje.  ”

Hodowla lemingów

W czym trzymać lemingi?

Lemingi uwielbają kopać tunele, toteż ich budowa ciała pozwala na przeciskanie się przez naprawdę niewielkie otwory. Z własnego doświadczenia wiemy, że 8 mm (klatki dla myszy i chomików) odległość miedzy pretami to zbyt dużo. Dlatego polecamy wyłącznie akwaria. Wymiary akwarium powinny mieć minimum 70-80 cm długości, 40 cm szerokości i wysokości.

akwa zdj. 1       akwa zdj. 1

Lemingi stepowe nie są zbyt skocznymi zwierzętami, więc nie trzeba się martwić przykryciem, chyba że mamy w domu inne zwierzeta (psa, kota, fretkę).


Jakie warunki należy zapewnić?

Lemingi są niezwykle żywiołowe, dlatego należy dostarczyć im jak nawięcej zabawek. Moga być nimi zarówno zwykłe rolki od papieru toaletowego, jaki i kołowrotek. Jeśli zdecydujemy się na zakup kołowrotka musimy pamiętać aby był pełny (aby łapki lemingów nie wpadały miedzy pręty). Przykład takiego kołowrotka:

Przed zakupem lub samodzielnym wykonaniem zabawki dla lemingów musimy uwazać nie tylko, aby zabawka nie mogła wyżądzić krzywdy zwierzęciu, ale również, aby leming nie mogł sobie samemu wyrzadzić nią krzywdy (bo: jeśli coś jest wykonalne, to lemingowi na pewno się to uda).


Ile lemingów?

Przed zakupem lemingów należy mieć na uwadze, że lemingi są zwierzętami stadnymi. Ozacza to że nie można trzymać ich pojedynczo. Optymalnym minimum są trzy lemingi. Ostatecznie mogą być dwa.